2005 Western Connecticut Irish Dance Championships Results

Comp# 700 Preliminary Mixed Under 8  

1 Bridget Egan McDade School
2 Kaela Milewski Gray School
3 Shannon Umhafer Hagen

  Comp# 701 Preliminary Mixed Under 9  

1 Eilis Quinn Harney Academy
2 Kellyn Berrigan Pender-Keady
3 Joseph Mello GraySchool
4 Mikaela Connell Verlin
5 Kelly Niesen Pender-Keady

  Comp# 702 Preliminary Mixed Under 10  

1 Jenna Giffard Pender-Keady
2 Emma Gruber Pender-Keady
3 Hannah Coyman Lynn Academy
4 Mairead Hourihan O’Sullivan
5 Megan TeeKing Gray School
6 Bridget Sullivan Hunt
7 Siobhan Gibson Broesler

  Comp# 703 Preliminary Mixed Under 11  

1 Bridget Markham Early-McLoughlin
2 Colleen Deirdre Powers O’Sullivan
3 Isabelle Hastings O’Sullivan
4 tie Miranda Magley Johnston
4 tie Elizabeth Buhager Coyle
5 Jennifer Castellano Hunt
6 tie Kate Stevens Gray School
6 tie Shaugnessy Elsroth O’Sullivan

  Comp# 704 Preliminary Mixed Under 12  

1 Moira Cahill Coyle
2 Anna Durkin Coogan
3 Gwen Giffard Pender-Keady
4 Maura O’Malley Coogan
5 Ryan Murphy Gray School
6 Bridget TeeKing Gray School
7 Hannah Austin Griffith Academy
8 Ryan Ferrie Shea-Jennings
9 Laura Holfester Inishfree
10 Ryan-Ashley Moran Early-McLoughlin
11 Samantha Beverly Hunt
12 Allison Wetterauw Pender-Keady
13 Kelsea Chironna Lenihan
14 Kyra Sammis Broesler
15 Dori Sanders Drake

  Comp#705 Preliminary Under 13  

1 Catherine Becker Pender-Keady
2 Elizabeth Irwin Gray School
3 Alexander Reichl McManus
4 Deirdre Powers Deirdre O’Sullivan
5 Emily Walsh Pender-Keady
6 Meredith White Shamrock
7 Abigail Niesen Pender-Keady
8 Megan Meier Gray School
9 Danielle Demakos Lenihan
10 Shaina Bradley O’Keefe

  Comp#706 Preliminary Under 14  

1 Bryn Colum Lenihan
2 Lauren Zuvich Gray School
3 MaryKate Yetman Smith-Houlihan
4 Emily Corr An Rince Mor
5 Mairead Early Early-McLoughlin
6 Cassidy Luebbers McManus
7 Jennifer Brennan Petri
8 Courtney Jay Shamrock
9 Moira Kenny Broesler
10 Emily Seirup Kelly-Oster
11 Grace Trippodo Kelly-Oster
12 Abigail Holler Smith-Houlihan
13 Brenna Dougherty McDade
14 Amanda Kreitner Shamrock

  Comp#707 Preliminary Under 15  

1 Julie Wamser Gray School
2 Erin Pedone Gray School
3 Kaitlin O’Brien DeNogla
4 Emma Gallagher Gray School
5 Kerri Devine Coyle
6 Megan McNally Inishfree
7 Matt Mulvey Gray School
8 Rachel Mulcahy McGuire-McDonald
9 Lindsay Walker Inishfree
10 Sarah Oravecz Gray School

  Comp#708 Preliminary Under 16  

1 Shannon Hayes Gray School
2 Christina Blum Pender-Keady
3 Leah Hanrahan Spirited soles
4 Ryan Feeney Early-McLoughlin
5 Bridget Dooley Kelly School
6 Lindsey Doino Kelly-Oster
7 Lauryn Saunders Gray School

  Comp#709 Preliminary 16 and over  

1 Marie Smulczeski An Rince Mor
2 Patrick Rosendale Davis
3 Melissa Farrell Gray School
4 Lynn Tarbox Coogan
5 Elizabeth Burch Haley

  Comp#805 Open Girls Under 9  

1 Paige Turilli Inishfree
2 Melissa McCarthy Harney Academy
3 Alannah D’Arcy Broesler

  Comp#800 Open Girls Under 11  

1 Colleen Egan Early-McLoughlin
2 Alexandra Macchi Mulvihill-Lynch
3 Mary Walsh Inishfree
4 Hali Thorne Gray School
5 Claire Ryan Kathleen O’Keefe
6 Shannon Deveney Gray School
7 Sinead Egan McDade School
8 tie Meaghan Curley Schade
8 tie Shannon Cspilla Pender-Keady

  Comp#801 Open Girls Under 13  

1 Kelly McCourt Gray School
2 Meghan McGovern Petri
3 Tara Duggan Schade
4 Rachel Murphy Pender-Keady
5 Shelby Weston Kelly School
6 Caitlin Shay Gray School
7 Bethany Martone Petri
8 Colleen Meenan Schade
9 Gena Stillson Gray School
10 Grace Budde Inishfree

  Comp#802 Girls Open Under 15  

1 Alexandra Siega Gray School
2 Kathleen McGowan Inishfree
3 Jillian Darby Pender-Keady
4 tie Mary Liberis Early-McLoughlin
4 tie Sinead Cahill Coyle
5 Andrea Stillson Gray School
6 Penny Smith Broesler
7 Ashley Murphy Mulvihill-Lynch
8 tie Kathleen Kelly Smith-Houlihan
8 tie Caitlin Dempsey DeNogla
9 Alanna Davies Golden Harp
10 Colleen Mello Gray School

  Comp#803 Girls Open Under 17  

1 Victoria Greenan Early-McLoughlin
2 Caitlin Golding Broesler
3 Kaitlynn Estaba Pender-Keady
4 Tilly Philbrick Gray School
5 Kelly Snyder Johnston
6 Catie Thorne Gray School
7 Teresa Hesener O’Grady-Quinlan
8 Chloe Mullarkey Donny Golden
9 Sarah Euston O’Keefe
10 Elizabeth Wallace Drake

  Comp#804 Girls Open 17 and Over  

1 Christina Dolzall Gray School
2 Jacqueline Sabo Broesler
3 Casely Coan Marie Moore
4 Emily Darby Pender-Keady

  Comp#811 Boys Open Under 11  

1 Ian Luebbers Paula McManus School
2 Tayler Nunes Harney Academy
3 Connor McCarthy Harney Academy

  Comp#813 Boys Open Under 15  

1 Joseph Harrison Shamrock

  Comp#814 Boys Open Under 17  

1 Kevin Sylvester Early-McLoughlin
2 Cody Kleppertknoop McManus School

– See more at: http://www.grayschool.com/pages/results/WCSF/WCSF2005.html#sthash.TZlALKgF.dpuf