2007 Western Connecticut Irish Dance Championships Results

Comp #700 Preliminary Boys and Girls Under 8

1 Julianna Bremer-Summa Bremer
2 Hallie Contois Smith-Houlihan
3 Nicoletta Bremer-Summa Bremer
4 Julia O’Rourke Petri
5 Emily Turilli Inishfree

Comp #701 Preliminary Boys and Girls Under 9

1 Caroline Goulding Goulding School
2 Madison Dalton Ardmore Academy
3 Elena Phethean O’Sullivan
4 Erin Murphy McInerney
5 Chelsea Dougherty An Rince Mor
6 Aislinn Bevill Pender-Keady
7 Maudie Carey Kelly-Oster

Comp #702 Preliminary Boys and Girls Under 10

1 Maeve Norton Smith-Houlihan
2 Harper Mills O’Shea Chaplin
3 Caitlin Ennis Acosta
4 Paul Pullara An Rince Mor
5 Alyssa Enright Gray School
6 Hailey Fusaro Ardmore Academy
7 Kelly Donohue Griffith Academy
8 Ellen E Farrelly Donny Golden
9 Clare Ahern Gray School
10 Aine V Varden Forbes
11 Maura Ingraham Carle Irish Dance

Comp #703 Preliminary Boys and Girls Under 11

1 Jessica Wojnicki Gray School
2 T Carmelo Saia Lenihan
2 T Emma Waters Pender-Keady
3 Molly McLoughlin Harney Academy
4 Elise Regina Petri
5 Breanna Ahern Gray School
6 Marie Ann Benton Lenihan
7 Elizabeth Croker Lenihan
8 Thomas Murphy McInerney
9 Krisitn Hanson Inishfree
10 Meghan Phelan Bremer
11 Mary Kate DiChiara O’Rourke
12 MaryKate McFirisin Lenihan
13 Shannon O’Shaughnessy Inishfree

Comp #704 Preliminary Boys and Girls Under 12

1 Rosalie Caracciolo Petri
2 Ciara McGovern Petri
3 Kiara Kallaway Lenihan
4 Gabriela Hrizdo Inishfree
5 Erin Murphy Gray School
6 Maura Arnold Gray School
7 Jordane Mink Petri
8 Grace Schiller Harney Academy
9 Ailish Coughlin Smith-Houlihan
10 Kendall Krafick Gray School
11 Hailey Parry Pender-Keady
12 Allyson Tracey Lynn Academy
13 Elizabeth Murphy McInerney
14 Kelly Walsh Boland

Comp #705 Preliminary Boys and Girls Under 13

1 Sheila Powers Kathleen O’Keefe
2 Kiera Wood Gray School
3 Alyssa N Fiorentino Early-McLoughlin
4 Alyssa Benson Marie Moore
5 Brianna Rafferty Petri
6 Deirdre Simms Harney Academy
7 Mara Donoghue Pender-Keady
8 Ellen Dooley Boland
9 Cassie Fitzgerald Lenihan
10 Kacey Jay Shamrock
11 Caitlin Haggan Smith-Houlihan
12 Meghan Dougherty Boland
13 T Kerry Maloney Kelly-Oster
13 T Nora Shea Smith-Houlihan
14 Elizabeth Pullara An Rince Mor
15 Lizzy VanIngen Pender-Keady

Comp #706 Preliminary Boys and Girls Under 14

1 Shannon O’Gorman Ryan
2 Meredith Kelly Gray School
3 Erin Saunders Gray School
4 Shane Murphy McInerney
5 Lisa Albano O’Sullivan
6 Kerri Ann Hanley Forbes
7 Gabrielle Homola Kelly-Oster
8 Molly Kallaway Lenihan
9 Kayla Brady Gray School
10 Claire Slattery Sheahan-Gormley
11 Kaitlyn Schneider Gray School
12 Kerin Crowley McInerney
13 Colleen McCluskey Griffith Academy
14 Olivia Houston Bernadette Short

Comp #707 Preliminary Boys and Girls Under 15

1 Danielle Demakos Lenihan
2 T Bridget McNamara Mulvihill-Lynch
2 T Elizabeth Harris Gray School
3 Elizabeth McLoughlin Gray School
4 Bridget Murphy McInerney
5 Rachel Bennett Inishfree
6 Colleen Kelly An Rince Mor
7 Elizabeth Keating Gray School
8 McKenzie Baldorossi Ryan
9 Gabrielle Sartori Coogan
10 Hugh McNamara Lenihan
11 Molly Hutcher Broesler
12 Lauren O’Neil McInerney
13 Gavin Immer Lenihan

Comp #708 Preliminary Boys and Girls Under 16

1 Emily Corr An Rince Mor
2 Megan Knittle McInerney
3 Emma Begbie Boland
4 Caitlin D’Mello Spirited Soles
5 Julia Pauciello Lenihan
6 Caitlin Humphries Broesler
7 Gabrielle Eriquez Gray School
8 Mallory Sullivan Griffith Academy

Comp #709 Preliminary Men and Ladies 16 & Over

1 Kaitlin Graf Ardmore Academy
2 Brynne Krenicki Pender-Keady
3 Elizabeth Anderson Culkin
4 Ariel Wolf Harney Academy
5 Courtney Bizub Peter Smith
6 Jill Perreira McInerney
7 Ashley Vannasse Heavey-Quinn
8 Elizabeth O’Keefe Heavey-Quinn

Comp #800 Open Championship Girls Under 9

1 Kaela Milewski Gray School
2 Colleen McCarthy Harney Academy
3 Emma Schiller Harney Academy
4 T Kelli Devlin Broesler
4 T Saorise Healy Harney Academy

Comp #801 Open Championship Girls Under 10

1 Shannon Umhafer Hagen
2 Caitlin TeeKing Gray School
3 Hannah Campbell Goulding School
4 Mairead Dougherty Smith-Houlihan

Comp #802 Open Championship Girls Under 11

1 Paige Turilli Inishfree
2 Catriona Furlong Verlin
3 Kelsey Parry Pender-Keady
4 Kelly Niesen Pender-Keady
5 Tracy Moore Lynn Academy

Comp #803 Open Championship Girls Under 12

1 Shannon Csapilla Pender-Keady
2 Colleen Egan Early-McLoughlin
3 Maureen Fitzpatrick Schade
4 Shannon Deveney Gray School
5 Grace Kiley Lenihan
6 Kiera Fellegara Inishfree
7 Emma Gruber Pender-Keady
8 Megan Young Inishfree

Comp #804 Open Championship Girls Under 13

1 Claire Ryan Kathleen O’Keefe
2 Hali Thorne Gray School
3 Taylor Rose Smyth Pender-Keady
4 Bridget Markham Early-McLoughlin
5 Kinberly Dargin Woods
6 Mary Byrne O’Shea Chaplin
7 Shannon Glynn Verlin
8 Michaela Tricozzi Campbell School
9 Gabriella Klein Hagen
10 Meghan Moore Early-McLoughlin

Comp #805 Open Championship Girls Under 14

1 Mary Katherine Kulp Clann Na Cara
2 Erica Guerin O’Sullivan
3 Bridget TeeKing Gray School
4 Megan Borowy Gray School
5 Theresa Oei Griffith Academy
6 Megan Prendergast Petri
7 Diane Molloy Early-McLoughlin
8 Simone Rodriguez Campbell School
9 Kiera Keller Early-McLoughlin
10 Maura Quinn Verlin
11 Angelica Salem Pender-Keady
12 Colleen Macsuga Shamrock
13 Hannah Austin Griffith Academy
14 Kelsey Latham Griffith Academy

Comp #806 Open Championship Girls Under 15

1 Colleen Meenan Schade
2 Michela Bremer-Summa Bremer
3 Catherine Ternes Bremer
4 Emily Meci Petri
5 Emma Kosmaczewski Smith-Houlihan
6 Rachel Murphy Pender-Keady
7 Molly Carr Goulding School
8 Shannon Corrigan Early-McLoughlin
9 Kelly Reidy Petri
10 Gena Stillson Gray School

Comp #807 Open Championship Girls Under 16

1 Alanna Davies Golden Harp
2 Isabel Liberis Early-McLoughlin
3 Kara Titus Schade
4 Kelsey Schuhle Campbell School
5 Mairead Early Early-McLoughlin
6 Lauren Zuvich Gray School
7 Mackenzie Riley Farrell

Comp #808 Open Championship Girls Under 17

1 Alexandra Siega Gray School
2 Colleen Mello Gray School
3 T Kathryn Guarino Petri
3 T Andrea Stillson Gray School
4 Julie Wamser Gray School
5 Erin Duffy Golden Harp
6 Erin Kiley Lenihan

Comp #809 Open Championship Girls Under 18

1 Victoria Greenan Early-McLoughlin
2 Tilly Philbrick Gray School
3 Eileen Fitzpatrick Schade

Comp #810 Open Championship Ladies 18 & Over

1 Christina Dolzall Gray School
2 Suzanne Reny Devine Reny School
3 Colleen Kanaley Haley
4 Diana Nichols Bremer

Comp #811 Open Championship Boys Under 9

1 Connor P Sullivan Inishfree

Comp #812 Open Championship Boys Under 10

1 Liam McMahon Inishfree

Comp #813 Open Championship Boys Under 12

1 Joseph Mello Gray School
2 Colin Dyson Griffith Academy

Comp #814 Open Championship Boys Under 14

1 Conor O’Brien O’Shea Chaplin
2 Harrison Cullen Schade
3 Ryan Murphy Gray School
4 Ryan Ferrie Shea-Jennings

Comp #815 Open Championship Boys Under 16

1 Joe Harrison Shamrock
2 Mitchell DeSimone Millenium School

Comp #816 Open Championship Men 16 & Over

1 Matt Mulvey Gray School

– See more at: http://www.grayschool.com/pages/results/WCSF/WCSF2007.html#sthash.1FmYSQcU.dpuf