2009 Western Connecticut Irish Dance Championships Results

Comp. #700 Preliminary Boys and Girls Under 8

1 Ciara Blomberg Goulding
2 Sierra Donovan O’Rourke
3 Nora Ahern The Gray School

Comp. #701 Preliminary Boys and Girls Under 9

1 Meghan Cogan Mulvihill Lynch
2 Lelah Ann Conway Pender-Keady
3 Lauren Merchant Sheehan Gormley
4 Keeley Zona McInerney

Comp. #702 Preliminary Boys and Girls Under 10

1 Emily Rose Lynch Lenihan
2 Katie Schittina Lenihan
3 Natalie Vestergom Aherne Sheehan
4 Hayley Meyer Lenihan
5 Kaitlin Thornton Mulvihill Lynch
6 Addison Donaher The Gray School
7 Abby Stack Johnston
8 Kate Donovan O’Rourke
9 Rierney Carlin O’Rourke
10 Emily Corona Pender-Keady
11 Fiona Dubrosa O’Sullivan

Comp. #703 Preliminary Boys and Girls Under 11

1 Lily Schwoerer Lynn
2 Maura Whaley The Gray School
3 Ciaran O’Brien Hagen
4 Aisling McCarrell Petri
5 Celia Rogers Pender-Keady
6 Shelby Stack Johnston
7 Emma Taylor Lenihan
8 Maeve Harris O’Rourke
9 Rachel Griffith The Gray School
10 Victoria Cabrera Pender-Keady
11 Lauren ViVenzio An Rince Mor
12 Kaycie Romanello Broesler

Comp. #704 Preliminary Boys and Girls Under 12

1 Fiona Kiernan Petri
2 Julia Murphy The Gray School
3 Rebecca Munro O’Shea Chaplin
4 Mairead Wood Inishfree
5 T Shannon Sritek Petri
5 T Alyssa Enright The Gray School
6 Emily Kelly Brady
7 Molly Bancroft Sheehan Gormley
8 Katlyn Luck Lynn
9 Elisabeth Carpenter Broesler
10 Colleen O’Rouke Griffith
11 Jessica Sheridan O’Rourke
12 T Mairead Williams Haley
12 T Elizabeth Asmar The Gray School

Comp. #705 Preliminary Boys and Girls Under 13

1 Cathryn Callaghan Spirited Soles
2 Kiera Elkow The Gray School
3 Rebecca McCue The Gray School
4 DeAnna Lyon O’Rourke
5 Meaghan Carey McDermott
6 T Daniel Charrier Dunleavy Shaffer
6 T Rachel Zambernardi The Gray School
7 Bridgette Thornton Mulvihill Lynch
8 Katie Anderson Inishfree

Comp. #706 Preliminary Boys and Girls Under 14

1 Annie Holland O’Shea Chaplin
2 Molly O’Hare Griffith
3 Courtney Rhodes Verlin
4 Rose Thackeray Forbes
5 Allyson Tracey Lynn
6 Elise Armstrong Bremer
7 T Meghan Corrigan Davis
7 T Laura O’Hanlon Lynn
8 Bailey Sawyer Boland
9 Samantha McCoy McLoughlin
10 T Erin Keough O’Shea Chaplin
10 T Brrriana Geoghegan Golden Harp
11 Kathleen Morrisroe Griffith

Comp. #707 Preliminary Boys and Girls Under 15

1 Kara Ryan Hagen
2 Elizabeth VanIngen Pender-Keady
3 Kelsey Pearse The Gray School
4 Mary Catherine Curran McDade
5 Libby Moese Davis
6 Katie Fabry Inishfree
7 Maura Zipf O’Rourke
8 Shauna Lewis Spirited Soles

Comp. #708 Preliminary Boys and Girls Under 16

1 Mary Lafferty Coyle
2 Caitlin Kelly Kerry Dance
3 Shannon Csorny Mulvihill Lynch
4 Colleen McBride Goulding
5 Bridget O’Hare Griffith
6 Mallory Silliere Pender-Keady
7 Clare Murphy Drumcliffe
8 Michelle Principi O’Dwyer
9 Alison Silva Griffith
10 Maddy Hanrahan Pender-Keady

Comp. #709 Preliminary Men & Ladies 16 & Over

1 Mallory Sullivan Griffith
2 Elizabeth Keating The Gray School
3 Liz O’Keefe Heavey-Quinn
4 Elizabeth Scopel Broesler
5 Aislinn Elizabeth Gibson Broesler
6 Cara Hallahan An Rince Mor
7 Catherine Maloney Griffith
8 Catherine Gothers Griffith
9 T Bridget McNamara Mulvihill Lynch
9 T Leah Ryan O’Keefe

Comp. #800 Open Championship Girls Under 9

1 Kerri Thornton Mulvihill Lynch
2 Claire Goode Broesler
3 Emily Sam-Zee-Moi O’Rourke
4 Michaelann White Harney

Comp. #801 Open Championship Girls Under 10

1 Kaylie Amoriello O’Rourke
2 Paidin Wilson Forbes
3 Caroline Murphy Lynn
4 Clare MacRitchie Murray

Comp. #802 Open Championship Girls Under 11

1 Kaela Gray Milewski The Gray School
2 Emily Roos Marie Moore
3 Caroline Goulding Goulding
4 Aislinn Elizabeth Bevill Pender-Keady
5 Abby Coyman Lynn
6 Erin Murphy McInerney

Comp. #803 Open Championship Girls Under 12

1 Anna Sulger Pender-Keady
2 Caitlin TeeKing The Gray School
3 Farrell Granath Pender-Keady
4 Clare Ahern The Gray School

Comp. #804 Open Championship Girls Under 13

1 Jessica Wojnicki The Gray School
2 Breanna Ahern The Gray School
3 Alanah D’Arey Broesler
4 Kelsey O’Connor Marie Moore
5 Marie Ann Benton Lenihan
6 T Isabella DeJesus O’Grady Quinlan
6 T Emma Stone Dunleavy Shaffer

Comp. #805 Open Championship Girls Under 14

1 Rose White Rincé na Tiarna
2 Blaire Croce McLoughlin
3 Emma Gruber Pender-Keady
4 Megan TeeKing The Gray School
5 Kristyn Grattan Brady
6 Kendal Griffler McLoughlin
7 Grace Kiley Lenihan
8 Ana Gallotto Forbes
9 Abbey Croce McLoughlin
10 Bree Callahan Lenihan
11 Elizabeth Murphy McInerney
12 Bridget Sullivan Inishfree

Comp. #806 Open Championship Girls Under 15

1 Hali Thorne The Gray School
2 Shannon Cogan Mulvihill Lynch
3 Brigid C. Rosendale O’Grady Quinlan
4 Gina Carriero Lynn
5 Brianna Sheehan O’Shea Chaplin
6 Elizabeth Buhager Coyle
7 Kate Stevens The Gray School
8 Jordan Adams Drumcliffe

Comp. #807 Open Championship Girls Under 16

1 Kelly McCourt Gillan Owens
2 Hannah Austin Griffith
3 Kelsey Latham Griffith
4 Mary Kate Murphy McLoughlin
5 Brianna Treacy Davis

Comp. #808 Open Championship Girls Under 17

1 Stephanie Armstrong Bremer
2 Shannon Corrigan McLoughlin
3 Jaclyn McCartney Goulding
4 Gena Stillson The Gray School
5 Sara McCarthy McLoughlin
6 Molly Carr Goulding

Comp. #809 Open Championship Girls Under 18

1 Mairead Early McLoughlin
2 Courtney Jay Shamrock
3 Caitlin D’Mello Spirited Soles

Comp. #810 Open Championship Ladies 18 & Over

1 Bridget Cunningham The Gray School
2 Erin Kiley Lenihan
3 Erin Collins Lenihan
4 Dylan Broderick McInerney

Comp. #813 Open Championship Boys Under 12

1 Connor Patrick Sullivan Inishfree
2 Kyle Felice Inishfree
3 Parker Armstrong Bremer

Comp. #814 Open Championship Boys Under 14

1 Colin Dyson Griffith
2 Thomas Murphy McInerney

Comp. #815 Open Championship Boys Under 16

1 Ryan Murphy The Gray School
2 Nicholas Paulson Broesler
3 Kevin McCormack O’Shea Chaplin

Comp. #816 Open Championship Mens 16 & Over

1 Mitchell DeSimone Broesler