2011 Connecticut Shoreline Irish Dance Championships

Connecticut Shoreline Irish Dance Championships – 2011 Results
Preliminary Boys and Girls Under 8
1st  Sarah Canniff Dunleavy-Shaffer  
2nd  Sara Sam-Zee-Moi O’Rourke  
3rd  Zali Williams Ardmore  
4th  Darin Douglas Carlin O’Rourke  
       
 Preliminary Boys and Girls Under 9
1st  Megan Bruhn DeNogla  
2nd  Lily Anne Bruer McElligott  
3rd  Jillian Collins Gray-Gillan-Owens  
4th  Bridget Ritchie Pender-Keady  
5th  Meagan Keefe Harney  
6th Grace Devlin Coyle  
7th Sophia Rachel Papados Culkin  
       
 Preliminary Boys and Girls Under 10
1st Emily McIntyre Ardmore  
2nd Grace Anne Werner Ryan Academy NY
3rd Olivia DiManno Smith-Houlihan  
4th Sarah McCarty Harney  
5th Jillian Scanlon Verlin  
6th Caroline Harten Harney  
7th Ashling O’Connor Flynn  
8th Fiona Hickey Pender-Keady  
       
Preliminary Boys and Girls Under 11
1st Clara Dionis Harney  
2nd Meaghan Lynn Gray-Gillan-Owens  
3rd Cody Hoctor Johnston  
4th Lauryn Anthony Goulding  
5th Shannon Fogarty Harney  
6th Alexandra Hoey Inishfree-MA  
7th Maeve Donoghue Pender-Keady  
8th Riley Cronin Smith-Houlihan  
9th Colbi Flickinger Bremer  
10th Molly Keefe Harney  
11th Caroline Kroon Dunleavy-Shaffer  
12th – tie Catherine Clarke Goulding  
12th – tie Kimberly Stossel Gallagher  
12th – tie Carmela Simineri Gallagher  
 
Preliminary Boys and Girls Under 12
1st Jillian Clements Pender-Keady  
2nd – tie Mary-kate Bane Mulvihill-Lynch  
2nd – tie Kaitlyn Keane DeNogla  
3rd Mary White Rince Na Tiarna  
4th Mackenzie Murray Peter Smith  
5th Bridget LaSala Lenihan  
6th Kylie Strzelczyk An Rince Mor  
7th Bridget Durgin Clifden  
8th Julianne Howley Smith-Houlihan  
8th Reagan Masson Gray-Gillan-Owens  
9th Emma Jane Greeley O’Dwyer  
10th Cassie McKiernan Gray-Gillan-Owens  
11th Amanda Welsh Gray-Gillan-Owens  
12th – tie Meghan Loftus Drumcliffe  
12th – tie Keri Vecchiariello Gray-Gillan-Owens  
 
Preliminary Boys and Girls Under 13
1st Niamh Hayes Shea-Jennings  
2nd Alexus Reid Spirited Soles  
3rd Brian Shapiro Verlin  
4th Lauren Vivenzio An Rince Mor  
5th Caroline Greeley O’Dwyer  
6th Nicole Greco Gray-Gillan-Owens  
7th Tara Eileen Longo Fitzpatrick Academy  
8th Douglas Lyon O’Rourke  
 
Preliminary Boys and Girls Under 14
1st Alex Papados Culkin  
2nd Delaney Wild Gray-Gillan-Owens  
3rd Eileen McAleer Smith-Houlihan  
4th Clara Hannigan Murray  
5th Emma Lisa Senecal DeNogla  
6th Emma Sio Ryan-Kilcoyne PA
7th Shannon Molloy Heavey-Quinn  
8th Carly Mangan Golden Harp  
9th Regan Wind Pender-Keady  
10th Erin Loftus Drumcliffe  
11th Megan Shugrue Donny Golden  
12th Ashley Harten Donny Golden  
13th Sophie Jones Gray-Gillan-Owens  
14th Rachel DiMauro Lynn  
15th Sandra Wilson Verlin  
16th – tie Hadley Strainge Bremer  
16th – tie Michaila MacDonald Smith-Houlihan  
 
Preliminary Boys and Girls Under 15
1st Colleen Murphy Early-McLoughlin  
2nd Emilie Braun Coyle  
3rd Erin FitzGerald Smith-Houlihan  
4th Brigid Cazzetta Shamrock CT
5th Katherine Follis Gilchrist-Canavan  
6th Bridget Forbes Lenihan  
7th Ehlana Strzelczyk An Rince Mor  
       
 Preliminary Boys and Girls Under 16
1st Laurissa Senecal DeNogla  
2nd Erin Welsh Greene  
3rd Elise Armstrong Bremer  
4th Emily Murphy Culkin  
5th Samantha Mastrogiacomo Smith-Houlihan  
6th Megan MacIsaac Clifden  
7th Maire-Kate McGlynn Drumcliffe  
8th Molly Fallon Heavey-Quinn  
 
 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
1st Rebecca Allen Coyle  
2nd Marisa Fiore Broesler  
3rd Jenna Furey Greene  
4th Clara Steinhagen Spirited Soles  
5th Alana Grealish O’Dwyer  
6th Cecilia Arechiga O’Grady-Quinlan  
7th Katie Rustowicz McCarthy  
8th Claire Francis Boyle  
9th Beth O’Hanley Dunleavy-Shaffer  
10th Shannon Leiner Goulding  
 
Open Championship Girls Under 9
1st Charlotte Sulger Pender-Keady  
2nd McKayla Boyd O’Rourke  
3rd Aine McIntyre Johnston  
4th Molly Kate-Brooks Smock Drumcliffe  
 
Open Championship Girls Under 10
1st Emily Marino Rince Na Tiarna  
2nd Sierra Donovan O’Rourke  
3rd Ciara Blomberg Goulding  
 
Open Championship Girls Under 11
1st Julianna Bremer Bremer  
2nd Caitlin Ward Donny Golden  
3rd Julia Marino Rince Na Tiarna  
4th Nicoletta Bremer Bremer  
5th Chloe Williams Ardmore  
6th Michaelann White Harney  
7th Carli Lavoie DeNogla  
8th Megan Ferrara Harney  
 
Open Championship Girls Under 12
1st Caroline Murphy Lynn  
2nd Caroline Leeber Pender-Keady  
3rd Madeline Ronzoni Dunleavy-Shaffer  
4th Kendall Grace Woodcock Harney  
5th Kaitlyn Naughton Harney  
6th Bryn Sconzo Smith-Houlihan  
7th Grace Mccaffery Forbes  
8th Raegan Fekert Donny Golden  
 
Open Championship Girls Under 13
1st Kaela Gray Milewski Gray-Gillan-Owens  
2nd Colleen McCarthy Harney  
3rd Aislinn Bevill Pender-Keady  
4th Aoife Mannion Smith-Houlihan  
5th Emma Schiller Harney  
6th Saoirse Healy Harney  
7th Maura Whaley Gray-Gillan-Owens  
8th Leah Cook Nevin  
9th Margaret Hanley Forbes  
10th Caroline Goulding Goulding  
11th Aigneis Frey Pender-Keady  
 
Open Championship Girls Under 14
1st Anna Sulger Pender-Keady  
2nd Jenny Mancini Murray  
3rd Clare Ahern Gray-Gillan-Owens  
4th Caitlin TeeKing Gray-Gillan-Owens  
5th Delia Woods Doherty Woods MA
6th Farrell Granath Pender-Keady  
7th Mairead Dougherty Smith-Houlihan  
8th Julia Murphy Gray-Gillan-Owens  
9th Hannah Campbell Goulding  
10th Megan Ward Pender-Keady  
11th Meghan Evans Harney  
12th Allison M. Crawford Harney  
 
Open Championship Girls Under 15
1st Melissa McCarthy Harney  
2nd Kelsey Parry Pender-Keady  
3rd Kellyn Berrigan Pender-Keady  
4th Breanna Ahern Gray-Gillan-Owens  
5th Siobhan ONeill Bremer  
6th Ellen Tucker Harney  
7th Kelly Niesen Pender-Keady  
8th Emma Stone Dunleavy-Shaffer  
9th – tie Kerry Jensen Inishfree  
9th – tie Kelli McLaughlin Mulvihill-Lynch  
10th Courtney R. Crawford Harney  
 
Open Championship Girls Under 16
1st Rose White Rince Na Tiarna  
2nd Alison Carr Bremer  
3rd Kendal Griffler Early-McLoughlin  
4th Emma Gruber Pender-Keady  
5th Hailey Parry Pender-Keady  
6th Grace Kiley Lenihan  
7th  Sydney Paine Dunleavy-Shaffer  
 
Open Championship Girls Under 17
1st Sarah Jabour Boland  
2nd Hali Thorne Gray-Gillan-Owens  
3rd Brigid C. Rosendale O’Grady-Quinlan  
4th Elisabeth DiMauro Lynn  
5th Kelsey Pearse Gray-Gillan-Owens  
 
Open Championship Girls Under 18
1st Kelly McCourt Gray-Gillan-Owens  
2nd –tie Simone Rodriguez Campbell NY
2nd –tie Mary Kate Murphy Early-McLoughlin  
3rd Hayley Smock Drumcliffe  
4th Meredith Kelly Gray-Gillan-Owens  
5th Shannon McLaughlin Mulvihill-Lynch  
 
Open Championship Ladies 18 & Over
1st Kerri Smith DeNogla  
2nd Kelsey Schuhle Broesler  
3rd Claire McKenna Donny Golden  
4th Grace O’Reilly Boyle  
5th Mairead Early Early-McLoughlin  
6th Bridget Cunningham Gray-Gillan-Owens  
7th MaryKate Schiller DeNogla  
8th Alexa Petersen Pender-Keady  
9th Madeline Muench Murray  
 
Open Championship Boys Under 9
1st Jacob Parkman Harney  
 
Open Championship Boys Under 12
1st Patrick Mello Harney  
2nd Joseph O’Reilly Boyle  
3rd Griffin Wilkins Harney  
4th Colin Vecchiariello Gray-Gillan-Owens  
 
Open Championship Boys Under 14
1st Conor Reagan Inishfree  
2nd Samuel Miller Goulding  
3rd Matthew Dougherty Inishfree  
4th Parker Armstrong Bremer  
 
Open Championship Boys Under 16
1st Lachlan Nidds Broesler  
2nd Gannon Connors Clann Na Cara  
3rd Tayler Nunes Harney  
4th Daniel Charrier Dunleavy-Shaffer  
 
Open Championship Men 16 & Over
1st Ryan Murphy Gray-Gillan-Owens  
2nd John Ferns DeNogla