NERO 2007 Results

Open Solo Winners

* World Qualifier – starts with girls and boys under 10 and older

Kelly McCourt – 1st Place
Girls Under 14*

Hali Thorne – 1st Place
Girls Under 13*

Ryan Murphy – 2nd Place
Boys Under 14*

Megan Borowy – 2nd Place
Girls Under 14*

Kaela Milewski – 2nd Place
Girls Under 9

Matt Mulvey – 3rd Place
Boys Under 17*

Alexandra Siega – 3rd Place
Girls Under 17*

Shannon Deveney – 3rd Place
Girls Under 12*

Caitlin TeeKing – 5th Place
Girls Under 10*

Julie Wamser – 7th Place
Girls Under 17*

Addison Donaher – 7th Place
Girls Under 8

Bridget TeeKing – 8th Place
Girls Under 14*

Kendall Krafick – 8th Place
Girls Under 12*

Andrea Stillson – 9th Place
Girls Under 17

Gena Stillson – 9th Place
Girls Under 15*

Lauren Zuvich – 12th Place
Girls Under 16

Jessica Wojnicki – 12th Place
Girls Under 11

Clare Ahern – 13th Place
Girls Under 10

Alexis Dumais – 13th Place
Girls Under 8

Alyssa Enright – 17th Place
Girls Under 10

Erin Saunders – 18th Place
Girls Under 14

Breanna Ahern – 19th Place
Girls Under 11

Maura Arnold – 21st Place
Girls Under 12

Cara McAteer – 22nd Place
Girls Under 13

Erin Pedone – 25th Place
Girls Under 17

Jennifer Lynn – 26th Place
Girls Under 16

Elizabeth McLoughlin – 26th Place
Girls Under 15

Kate Stevens – 26th Place
Girls Under 13

Kayla Brady – 28th Place
Girls Under 14

Meredith Kelly – 29th Place
Girls Under 14

Elizabeth Irwin – 30th Place
Girls Under 15

Julia Amodeo – 31st Place
Girls Under 12

Elizabeth Harris – 33rd Place
Girls Under 15

Erin Murphy – 34th Place
Girls Under 12

Lauren McCue – 40th Place
Girls Under 15

 

Traditional Set Winners

Erin Concannon – 10th Place
Under 11

Kelsey Pearse – 12th Place
Under 13

Dianna Carozza – 14th Place
Under 13

Rachel Griffith – 15th Place
Under 9

Anna Carey – 16th Place
Under 15

Kiera Elizabeth Elkow – 21st Place
Under 11

Elizabeth Asmar – 21st Place
Under 10

Kassie Seavy – 21st Place
Under 10

Katharine Archer – 23rd Place
Under 10

Laura Lee Wayland – 23rd Place
Under 8

Brenna Kuroski – 25th Place
Under 11

Melissa Budicini – 31st Place
Under 11

 

Four Hand Ceili Teams

15 and Over four hand Part B – 2nd place
Gabrielle Eriquez, Sarah Mulvihill Oravecz, Aileen Peachman and Julie Wamser

Under 15 four hand Part A – 2nd place
Megan Borowy, Elizabeth Irwin, Gena Stillson and Hali Thorne

15 and over Part A – 3rd place
Jennifer Lynn, Colleen Mello, Andrea Stillson and Lauren Zuvich

15 and Over Mixed four hand – 4th place
Brendan Fox, Matt Mulvey, Sarah Mulvihill Oravecz and Julie Wamser

Under 12 Mixed four hand – 6th place
Kendall Krafick, Rebecca McCue, Joey Mello and Jessica Wojnicki

Under 12 four hand Part A – 6th place
Breanna Ahern, Alyssa Enright, Mei-Li Lan Tappester-Williams and Caitlin TeeKing

15 and over four hand Part A – 7th place
Carolyn Hesse, Elizabeth Harris, Erin Saunders and Heather Smith

Under 12 four hand Part B – 7th place
Julia Amodeo, Kendall Krafick, Rebecca McCue and Jessica Wojnicki

15 and over four hand Part B – 9th place
Elizabeth Harris, Kori Krafick, Monica Ricci and Hali Thorne

Under 15 four hand Part – 10th place
Lauren McCue, Erin Monahan, Erin Murphy and Shannon Zamary

Under 9 four hand – 13th place
Alexis Dumais, Kaela Gray Milewski, Laura Lee Wayland and Maura Whaley

Under 15 four hand Part A – 14th place
Julia Amodeo, Kayla Brady, Dianna Carozza, and Anna Siburn

Under 12 four hand – 14th place
Katharine Archer, Elizabeth Asmar, Elizabeth D’Amico and Kiera Elkow

Under 15 four hand Part B – 17th place
Sarah Maher, Cara McAteer, Kate Stevens and Kiera Wood

 

Eight Hand Ceili Teams

15 and Over Mixed eight hand – 1st place
Gabrielle Eriquez, Erin Monahan, Matt Mulvey, Ryan Murphy, Aileen Peachman, Sarah Mulvihill Oravecz, Julie Wamser and Shannon Zamary

15 and Over eight hand – 6th place
Elizabeth Harris, Kori Krafick, Jennifer Lynn, Colleen Mello, Erin Saunders, Andrea Stillson, Gena Stillson and Lauren Zuvich

Under 12 eight hand – 6th place
Breanna Ahern, Katharine Archer, Elizabeth Asmar, Kiera Elkrow, Alyssa Enright, Kaela Gray Milewski, Mei-Li Lan Tapester-Williams, Caitlin TeeKing

15 and over eight hand – 7th place
Gabrielle Eriquez, Carolyn Hesse, Lauren McCue, Aileen Peachman, Sarah Mulvihill Oravecz, Heather Smith, Julie Wamser and Shannon Zamary

Under 15 eight hand – 7th place
Julia Amodeo, Dianna Carozza, Kendall Krafick, Cara McAteer, Kelly McCourt, Rebecca McCue, Bridget TeeKing and Jessica Wojnicki

Under 15 eight hand – 10th place
Kayla Brady, Megan Borowy, Elizabeth Irwin, Sarah Maher, Erin Murphy, Hali Thorne, Kate Stevens and Kiera Wood

Under 12 eight hand – 10th place
Melissa Budicini, Lydia Knox, Brenna Kuroski, Rosemary Mancuso, Cailyn McCarthy, Kaitlyn McCann, Hayleigh Rapp and Rachel Zambernardi