NERO 2009 Results

Open Solo Winners

* World Qualifier – starts with girls and boys under 10 and older
† National Qualilfier

Matt Mulvey*† – 1st place
Men 18 under 20

Kelly McCourt*† – 1st place
Girls under 16

Kaela Gray Milewski*† – 1st place
Girls under 11

Addie Donaher*† – 2nd place
Girls under 10

Colin Vecchiariello*† – 2nd place
Boys under 10

Ryan Murphy*† – 3rd place
Boys under 16

Hali Thorne*† – 3rd place
Girls under 15

Caitlin TeeKing*† – 3rd place
Girls under 12

Nora Rose Ahern – 3rd place
Girls under 8

Bridget Cunningham*† – 4th place
Ladies 18 Under 20

Bridget TeeKing*† – 5th place
Girls under 16

Megan TeeKing*† – 7th place
Girls under 14

Clare Ahern*† – 10th place
Girls under 12

Erin Saunders*† – 11th place
Girls under 16

Breanna Ahern*† – 12th place
Girls under 13

Maura Whaley – 12th place
Girls under 11

Julia Murphy – 15th place
Girls under 12

Erin Murphy – 17th place
Girls under 14

Rachel Zambernardi – 21st place
Girls under 13

Nicole Greco – 22nd place
Girls under 11

Elizabeth Keating – 27th place
Girls under 17

Meredith Kelly – 27th place
Girls under 16

Kassie Seavy – 27th place
Girls under 12

Delaney Kay O’Reilly Wild – 31st place
Girls under 12

 

Traditional Set Winners

Olivia Morin – 4th place
Under 11

Melissa Budicini – 6th place
Under 13

Lydia Knox – 9th place
Under 15

Sophie Jones – 10th place
Under 12

Cassie McKiernan – 10th place
Under 10

Reagan Masson – 15th place
Under 10

Bridget Kager – 20th place
Under 8

Brenna Kuroski – 31st place
Under 13

Hannah Mills – 23rd place
Under 10

Bridget Souriyamath – 32nd place
Under 8

Caroline Wholean – 32nd place
Under 9

Elizabeth Schiesser – 37th place
Under 11

 

Four Hand Ceili Teams

Under 12 Part A – 1st place
Clare Ahern, Addie Donaher, Nicole Greco and Caitlin TeeKing

Under 12 Mixed – 3rd place
Owen Ruggiero, Kassie Seavy, Colin and Keri Vecchiariello

Under 12 Part B – 5th place – Team C
Elizabeth Asmar, Alyssa Enright, Sophie Jones and Julia Murphy

Under 9 Mixed – 5th place
Nora Ahern, Olivia Ruggiero, Colleen Stapleton and Aidan Vizi

Under 9 Part A – 7th place – Team A
Nora Ahern, Courtney Capozzi, Meaghan Lynn and Colleen Stapleton

Under 15 Part A – 7th place
Sarah Maher, Cara McAteer, Erin Murphy and Kate Stevens

Under 15 Part B – 7th place – Team B
Rebecca McCue, Megan TeeKing, Hali Thorne and Jessica Wojnicki

15 and Over – 7th place – Team A
Brendan Fox, Elizabeth Harris, Erin Monahan and Ryan Murphy

Under 12 Part A – 15th place
Kaela Gray Milewski, Rachel Griffith, Sophia Romeo and Maura Whaley

Under 12 Part B – 17th place – Team C
Taylor McCafferty, Kiera McCarthy, Olivia Morin and Keri Vecchiariello

15 and Over – 18th place – Team A
Megan Borowy, Carolyn Hesse, Elizabeth Keating and Shannon Zamary

 

Eight Hand Ceili Teams

Under 12 Mixed – 3rd place – Team A
Nicole Greco, Anthony Mancuso, Taylor McCafferty, Owen Ruggiero, Kassie Seavy, Colin Vecchiariello, Keri Vecchiariello and Aidan Vizi

15 and over Mixed – 3rd Place – Team A
Megan Borowy, Brendan Fox, Elizabeth Harris, Elizabeth Keating, Erin Monahan, Erin Murphy, Ryan Murphy and Shannon Zamary

Under 9 – 10th place – Team A
Nora Ahern, Rory Bach, Courtney Capozzi, Bridget Kager, Meaghan Lynn, Kelly McCarthy, Olivia Ruggiero, Colleen Stapleton

Under 12 – 10th place – Team A
Clare Ahern, Addie Donaher, Nicole Greco, Kiera McCarthy, Olivia Morin, Kassie Seavy, Caitlin TeeKing and Keri Vecchiariello

Under 15 – 12th place – Team A
Sarah Maher, Cara McAteer, Rebecca McCue, Erin Murphy, Kate Stevens, Megan TeeKing, Hali Thore and Jessica Wojnicki

15 and Over – 12th place – Team A
Megan Borowy, Carolyn Hesse, Elizabeth Keating, Elizabeth Harris, Sarah Maher, Cara McAteer, Erin Murphy, and Hali Thorne

Under 15 – 14th place – Team C
Breanna Ahern, Katharine Archer, Elizabeth Asmar, Kiera Elkow, Alyssa Enright, Kaela Gray Milewski, Julia Murphy and Rachel Zambernardi