NERO 2010 Results

* World Qualifier – starts with girls and boys under 10 and older
† National Qualilfier

Bridget Cunningham *† – 1st place
Ladies Under 20

Kelly McCourt *† – 1st place
Girls Under 17

Kaela Gray Milewski *† – 1st place
Girls Under 12

Colin Vecchiariello *† – 1st place
Boys Under 11

Nora Rose Ahern – 1st place
Girls Under 9

Hali Thorne *† – 2nd place
Girls Under 16

Caitlin TeeKing *† – 2nd place
Girls Under 13

Ryan Murphy *† – 3rd place
Boys Under 17

Breanna Ahern *† – 3rd place
Girls Under 14

Addison Donaher *† – 3rd place
Girls Under 11

Bridget TeeKing *† – 7th place
Girls Under 17

Clare Ahern *† – 9th place
Girls Under 13

Erin Saunders *† – 11th place
Girls Under 17

Megan TeeKing *† – 11th place
Girls Under 15

Julia Murphy *† – 11th place
Girls Under 13

Jillian Collins – 11th place
Girls Under 8

Nicole Grecco – 16th place
Girls Under 12

Cassie McKiernan – 16th place
Girls Under 11

Kate Stevens – 17th place
Girls Under 16

Meaghan Lynn – 17th place
Girls Under 10

Alyssa Enright – 19th place
Girls Under 13

Erin Murphy – 20th place
Girls Under 15

Kelsey Pearse – 21st place
Girls Under 16

Maura Whaley – 24th place
Girls Under 12

Laura Lee Wayland – 24th place
Girls Under 11

Meredith Kelly – 25th place
Girls Under 17

Kassie Seavy – 25th place
Girls Under 13

Rachael Griffith – 25th place
Girls Under 12

Helen Schmidt – 37th place
Girls Under 15

Delaney Wild – 43rd place
Girls Under 13

 

Traditional Set Winners

Bridget Kager – 4th place
Under 9B

Hannah Mills – 5th place
Under 11A

Ellen Wei – 5th place
Under 11B

Claire Halloran – 7th place
Under 13B

Laurne Wei – 9th place
Under 9B

Sarah Scofield – 10th place
Under 9A

Caroline Wholean – 11th place
Under 10A

Rory Bach – 11th place
Under 9A

Sophia Romeo – 12th place
Under 12A

Elizabeth Scheisser – 14th place
Under 12B

Alexandra Gourlay – 19th place
Under 11A

 

Four Hand Ceili Teams

Girls Under 15 Part A – 2nd place – Team C
Clare Ahern, Addison Donaher, Nicole Greco and Caitlin TeeKing

Mixed 15 and Over – 2nd place – Team A
Erin Murphy, Ryan Murphy, Kent Rapp and Hali Thorne

Mixed Under 12 – 3rd place – Team A
Olivia Morin, Owen Ruggiero, Colin Vecciariello and Keri Vecchiariello

Girls Under 15 Part B – 3rd place – Team A
Katharine Archer, Sophie Jones, Hayleigh Rapp and Jessica Wojnicki

Girls 15 and Over Part A – 4th place – Team A
Erin Murphy, Kate Stevens, Hali Thorne and Jessica Wojnicki

Girls Under 9 Part A – 5th place – Team A
Rory Bach, Bridget Kager, Eileen Rattigan and Colleen Stapleton

Girls Under 9 Part B – 5th place – Team B
Nora Ahern, Jillian Collins, Olivia Ruggiero and Sarah Scofield

Mixed Under 9 – 5th place – Team A
Nora Ahern, Lauren Wei, Ryan Whaley and Bella Rose Wild

Girls Under 15 Part B – 6th place – Team B
Melissa Budicini, Lydia Knox, Brenna Kuroski and Kaitlyn McCann

Girls Under 12 Part B – 7th place – Team B
Kaela Gray Milewski, Rachel Griffith, Hannah Mills and Amanda Welsh

Girls Under 12 Part B – 8th place – Team A
Nora Ahern, Jillian Collins, Sadie Elkow and Kelly McCarthy

Mixed Under 12 – 8th place – Team B
Nora Ahern, Meaghan Lynn, Anthony Mancuso and Aidan Vizi

Girls Under 15 Part A – 9th place – Team E
Elizabeth Asmar, Breanna Ahern, Alyssa Enright and Julia Murphy

Girls 15 and Over Part B – 10th place – Team B
Melissa Budicini, Courtney Keating, Lydia Knox and Kaitlyn McCann

Girls Under 12 Part A – 11th place – Team C
Cassie McKiernan, Laura Lee Wayland, Ellen Wei and Caroline Wholean

Girls Under 12 Part A – 15th place – Team D
Kiera McCarthy, Olivia Morin, Elizabeth Schiesser and Keri Vecchiariello

Girls Under 15 Part B – 16th place – Team D
Sarah Broggy, Taylor McCafferty, Olivia Morin and Kassie Seavy

 

Eight Hand Ceili Teams

Mixed Under 12 – 3rd place – Team A
Nora Ahern, Meaghan Lynn, Anthony Mancusco, Olivia Morin, Owen Ruggiero, Colin Vecchiariello, Keri Vecchiariello and Aidan Vizi

Mixed 15 and Over – 3rd place – Team A
Kaitlyn McCann, Erin Murphy, Julia Murphy, Ryan Murphy, Kent Rapp, Kate Stevens, Hali Thorne and Jessica Wojnicki

Girls Under 9 – 5th place – Team A
Nora Ahern, Rory Bach, Jillian Collins, Bridget Kager, Eileen Rattigan, Olivia Ruggiero, Sarah Scofield and Colleen Stapleton

Girls Under 15 – 5th place – Team A
Breanna Ahern, Clare Ahern, Sarah Broggy, Addison Donaher, Nicole Greco, Taylor McCafferty, Kassie Seavy and Caitlin TeeKing

Girls Under 15 – 6th place – Team B
Katharine Archer, Elizabeth Asmar, Alyssa Enright, Sophie Jones, Kaitlyn McCann, Julia Murphy, Hayleigh Rapp and Jessica Wojnicki

Girls 15 and Over – 9th place – Team A
Melissa Budicini, Brenna Kuroski, Courtney Keating, Lydia Knox, Kaitlyn McCann, Erin Murphy, Kate Stevens and Hali Thorne

Girls Under 12 – 10th place – Team A
Nora Ahern, Sadie Elkow, Meaghan Lynn, Kelly McCarthy, Kiera McCarthy, Olivia Morin, Elizabeth Schiesser and Keri Vecchiariello