WCIDC 2014 Results

2014 Western CT Irish Dance Championships

 

7Charlotte ReidPender-Keady

Preliminary Boys and Girls Under 8
Place Dancer School
1 Kaitlin Buonocore Hagen-Kavanagh
2 Kiera Cunniffe Pender-Keady
3 Morgan Benard Dunleavy Shaffer
4 Mary Kate Lynn Callanan Lynn
Preliminary Boys and Girls Under 9
Place Dancer School
1 Leah Bishop Young School
2 Annabelle McGinnity Young School
3 Grace McClay O’Rourke
4 Niamh Coleman Scoil Rince Saoirse
5 Natalie Grace Kelly-Oster
6 Lily Sylvie Atkinson Lynn
7 Cate Hurson Scoil Rince Saoirse
8 Michelle Quinn McElligott
9 Madison Donohoe Scoil Rince Saoirse
10 Caroline Scali Hagen-Kavanagh
11 Jessica Owens Inishfree
Preliminary Boys and Girls Under 10
Place Dancer School
1 Riley Wilson Doherty Petri
2 Sarra Darby Pender-Keady
3 Erin Hieb Verlin
4 Piper Normand Shamrock
5 Emma Niland Harney
6 Mairead Gallagher Dunleavy Shaffer
Preliminary Boys and Girls Under 11
Place Dancer School
1 Shannon Floody Schade
2 Joshua Vasquez Inishfree
3 Katherine Mahoney Verlin
4 Kailey Hall Murray
5 Erin Billington Heritage Irish Dance Company
6 Aiden Dwyer O’Sullivan
7 Olivia Tingley-Kelley Broesler
8 Elizabeth Hughes McDade-Cara
9 Charlotte Van Ingen Pender-Keady
10 Gabby Streinger Pender-Keady
11 Kaitlin Kelly Heritage Irish Dance Company
12 Alexa D’Arinzo Pender-Keady
13 Eily Murray MacRitchie Murray
14 Hayley Owens Inishfree
15 Sarah Hauptman O’Rourke
16 Shannon Dempsey Culkin
Preliminary Boys and Girls Under 12
Place Dancer School
1 Gabrielle Grant Griffith
2 Aislinn Servaes Harney
3 Fiona Stewart Sullivan-Stewart
4 Niamh Curran Flynn
5 Erin Camas Inishfree
6 Catherine Grimes Lynn
7 Ailie Daley Griffith
8 Sophia Duhig Sheeaun Academy
9 Fiona Sheeran Kelly-Oster
10 Katherine Rogers Dunleavy Shaffer
11 Brianna Gerold Scoil Rince Saoirse
12 Clara Goulding Pender-Keady
Preliminary Boys and Girls Under 13
Place Dancer School
1 Noelle Cataldo Dunleavy Shaffer
2 Roisin Mccabe DeNogla
3 Alyson DeStefano Schade
4 Mairead Fee Broesler
5 Ciara Flood Sheeaun Academy
6 Caitlyn Murphy Broesler
7 Angela Fee Broesler
8 Antonia Abbatiello An Rince Mor
9 Mya Shanahan Lynn
10 Grace Mussari Dunleavy Shaffer
11 Audrey Brown McGrath
12 Isabella Kelly Murray
13 Patrick Fleischer Pender-Keady
Preliminary Boys and Girls Under 14
Place Dancer School
1 Emily Johnson Sheeaun Academy
2 Sarah Hughes McDade-Cara
3 Olivia Faulkner Murray
4 Finula Milici Sheeaun Academy
5 Mikaela Bray Flanagan Hunt
6 Emma Condon Murray
7 Katie Ellis Murray
8 Caitlin Law Harney
9 T Ailis Robinson Dunleavy Shaffer
9 T Sinead Girdusky Donny Golden
Preliminary Boys and Girls Under 15
Place Dancer School
1 Lindsey Noniewicz Gray
2 Jenna Kopeykin Coyle
3 Izzy Coughlin Pender-Keady
4 Erin Floody Schade
5 Bailey Kelly Murray
6 Aodhan Dougherty Dunleavy Shaffer
7 Amanda Paul McDade-Cara
8 Natalie Stefanello O’Malley
Preliminary Boys and Girls Under 16
Place Dancer School
1 Nora Stevens Boland
2 Julia D’Arinzo Pender-Keady
3 Kasie Berkowitz McElligott
4 Maggie Hartigan An Cor Rud
5 Kaitlyn Wilson Sullivan
Preliminary Men & Ladies 16 & Over
Place Dancer School
1 Finola McDonald Flynn
2 Sara Robinson Golden Harp
3 Katie Lavin Doherty Petri
4 Anna Dearth Anam Cara
5 Kelsey Prive Golden Harp
6 Molly Dugan Coyle
Open Champion Boys & Girls Under 9
Place Dancer School
1 Erin Dixon Pender-Keady
2 Christina Wiltz McGough Academy
3 Brigid O’Connor Murray
4 Ava Leddy Scoil Rince Saoirse
Open Champion Boys & Girls Under 10
Place Dancer School
1 Ailish Cromie Schade
2 Daniel Callanan Lynn
3 Emma Cullinan Scoil Rince Saoirse
4 Piper Doyle Sheeaun Academy
5 Caroline Grimes Lynn
Open Champion Boys & Girls Under 11
Place Dancer School
1 Julia Denys Lynn
2 Eadaoin Clarke Lynn
3 Aine Marie Mannion Doherty Petri
4 Sarah Canniff Dunleavy Shaffer
5 Meghan Sheridan Doherty Petri
Open Champion Girls Under 12
Place Dancer School
1 Erin Karlok Heritage Irish Dance Company
2 Audrey Malila Murray
3 T Kontonis Doherty Petri
4 Kathleen Keenan Heritage Irish Dance Company
5 Olivia Lenk Murray
6 Julia Martin Lynn
Open Champion Girls Under 13
Place Dancer School
1 Kate Contini Ardmore
2 Sadie Bucknam Murray
3 Maeve Cleary Dunleavy Shaffer
4 Haley Tenefrancia Kelly-Oster
5 Samantha Mihalko Gray
Open Champion Boys & Girls Under 14
Place Dancer School
1 Jolie Preece Murray
2 Shannon Karlok Heritage Irish Dance Company
3 Shea Betten Lynn
4 Claire Goode Broesler
5 Megan Sweeney Young School
6 Emma Hall Dunleavy Shaffer
7 Shannon Fogarty Harney
8 Annie Ryan Pender-Keady
9 Emma Peterson Harney
Open Champion Boys & Girls Under 15
Place Dancer School
1 Caroline Leeber Pender-Keady
2 Clare Murray MacRitchie Murray
3 Mackenzie Murray Curran
4 Shaela Barry Shamrock
5 Erin Kennedy Murray
6 Katie Mullane Harney
7 Laura Lee Wayland Gray
Open Champion Boys & Girls Under 16
Place Dancer School
1 Kaela Gray Milewski Gray
2 Aislinn Bevill Pender-Keady
3 Kate Babcock Murray
4 Ella Campfield Murray
5 Payton Kiel Pender-Keady
6 Samantha Leary Dunleavy Shaffer
Open Champion Boys & Girls Under 17
Place Dancer School
1 Hailey Payea Broesler
2 Rebecca Ruotolo Inishfree
3 T Alexa Wisnieski Golden Harp
3 T Mairead Barry Shamrock
4 Fiona Connolly Inishfree
Open Champion Boys & Girls Under 18
Place Dancer School
1 Alexandra Barber Dunleavy Shaffer
2 Caileen Foley McInerney
Open Champion Men & Ladies 18 & Over
Place Dancer School
1 Lauren Beadle Pender-Keady
2 Alexandra Barber Dunleavy Shaffer
2 Erin Duffy Lenihan
3 T Colleen Meenan Schade
3 T Allyson Tracey Lynn
4 Kayleigh Fay Gray
Open Champion Boys Under 12
Place Dancer School
1 Zack Barnet Inishfree
2 Nicholas Lynch Drumcliffe
Open Champion Boys Under 13
Place Dancer School
1 Christophe Bullard Heritage Irish Dance Company