Connecticut Irish Dance Championships – Spring 2017 Results

Preliminary Boys and Girls Under 8

Place Dancer School 
1. Maggie Lyden Anam Cara
2. Adele Kushner Woodgate-Shamrock – ON
3. Cora Kerr Kerri Smith Academy

Preliminary Boys and Girls Under 9

Place Dancer School 
1. Avery Condon Harney-Pender-Keady
2. Alexandra Klotz DeNogla – Ardmore
3 T. Annalia McCarthy Schade
3 T. Shannon Dewar Fay-Healy

Preliminary Boys and Girls Under 10

Place Dancer  School 
1. Madeline schnitzer Kanaley
2. Rowan LaFleur Spirited Soles
3. Jane Santos Dunleavy-Boyle-Bremer
4. Shannon McMenamin Schade
5 T. Hannah Saunders McDonough-Grimes
5 T. Caroline Panasci Inishfree

Preliminary Boys and Girls Under 11

Place Dancer School 
1. Rhianna Hughes Scoil Rince Saoirse
2. Hannah Clegg Fay-Healy
3 T. Kendall Quinn Dunleavy Boyle Bremer
3 T. Grace Krueger Murray
4. Kirra Baker Harney-Pender-Keady
5. Ava Rahn Murray
6. Anthony Mussari Dunleavy-Boyle-Bremer
7. Alexandra LaFleur Cassin Academy

Preliminary Boys and Girls Under 12

Place Dancer School 
1. Elizabeth Astorina Lynn-O’Grady Quinlan-Connick
2. Abby Bligh Harney-Pender-Keady
3. Ava Mathewson Spirited Soles
4. Anna Ricketts Santacroce
5. Molly McCullough Dunleavy Boyle Bremer
6. Faith Heffernan Harney-Pender-Keady
7. Caden Esme Santander Inishfree
8. Grace Hebard Harney-Pender-Keady
9. Grace Farley McElligott

Preliminary Boys and Girls Under 13

Place Dancer School 
1. Gillian Gray Milewski Gray
2. Nora Brannegan Sheeaun Academy
3. Maeve O’Hara Harney-Pender-Keady
4. Sarah Dinnell Broesler
5. Keilani Collins Aherne Sheehan
6. Aoife Slattery Scoil Rince Saoirse
7. Emma Barron Lynn-O’Grady Quinlan-Connick
8. Isabella Cometti  Broesler
9. Riley Nichols  Dunleavy-Boyle-Bremer
10. Anne Colangelo  Gray

Preliminary Boys and Girls Under 14

Place Dancer School 
1. Carly Stopielo Shea-Jennings
2. Amanda Donnelly Hagen-Kavanagh
3. Isabel Bohan Smith-Houlihan
4. Avery Murray Haley
5. Maeve Wiser McInerney
6. Grace Connelly Brady Academy
7. Caroline French Gray
8. Elizabeth Borah Sullivan-Stewart
9.  Erin Lavelle Cassin Academy
10. Emily Messier Scoil Rince Luimni
11. Shannon Stanton Kenny Academy
12. Hanna Babek Gray
13. Caitlin Connarton Heavey-Quinn

Preliminary Boys and Girls Under 15

Place Dancer School 
1.  Brigid Kelly Harney-Pender-Keady
2. Anna Walkin Scoil Rince Saoirse
3. Molly Yourell Gray
4. Segan Foster Shamrock
5. Liam Kohler Lenihan – CT
6. Elsa Edgar Murray
7. Katie Lane Harney-Pender-Keady
8. Ashlyn Sparks McElligott
9. Therese Walsh Scoil Rince Saoirse
10. Alexa Barrett Harney-Pender-Keady
     

Preliminary Boys and Girls Under 16

Place Dance School 
1. Isabella Giles Gray
2. Bridget Souriyamath Gray
3. Margaret Panasci Inishfree
4. Maeve Rooney Haley
5. Holly Schirripa Lynn-O’Grady Quinlan-Connick
6. Erin Connolly McElligott

Preliminary Men & Ladies 16 and Over

Place Dancer School 
1. Ingrid Rosko Haley
2. Lauren Tetreault Goulding
3. Maureen Heeran Lenihan – CT
4. Colleen Sullivan Inishfree
5. Lisa Martin Harney-Pender-Keady
6. Maria Kinney Marie Moore
7. Margaret Naughton An Clar
8. Jacqueline Jurs An Clar
9. Grace Lafferty Broesler
10. Mary Conroy Doherty Petri
11. Julia Alcoba O’Rourke

Open Championships Under 9

Place Dancer School 
1. Ashlyn Siek Wick-Hegarty
2. Annemarie Nugent Doherty Petri
3. Kiley Sudhalter Harney-Pender-Keady
4. Caitlin Linehan McGough Academy
5. Ava Krueger Murray

Open Championships Under 10

Place Dancer School 
1. Lauren Cullinan Scoil Rince Saoirse
2.  Lilly Tully Scoil Rince Saoirse
3.  Ailismae Millar Broesler
4. Casey Bartley McInerney

Open Championships Under 11

Place Dancer School 
1. Skye Nugent Santacroce
2. Morgan Benard Dunleavy-Boyle-Bremer
3. Regan Morrall Kelly Academy – FL
4. Addison Kosiewicz Gray

Open Championships Under 12

Place Dancer School 
1. Michelle Quinn McElligott
2. Kate Nugent Doherty Petri
3. Grace McClay O’Rourke
4. Emma Stucki  Murray
5 T. Langley Phillips Farrell
5 T. Sophia Turpin Santacroce

Open Championships Under 13

Place Dancer School 
1. Madison Gaughran Harney-Pender-Keady
2. Mairead Gallagher Connolly Academy
3. Isabel Rivera Gallagher
4. Dervla Fitzgerald O’Rourke
5. Pearl Kavanagh Mallick Harney-Pender-Keady

Open Championships Under 14

Place Dancer School 
1. Nicolette Doherty Broesler
2. Anne Curtin Murray
3. Kailey Hall Murray

Open Championships Under 15

Place Dancer School 
1. Brianna McCarron Kenny Academy
2. Erin Camas Inishfree
3. Cassandra Tomczak Kenny Academy
4. Kayla Campisi Broesler
5. Sophia Coggeshall Dunleavy-Boyle-Bremer
6. Olivia Kearns Kenny Academy

Open Championships Under 16

Place Dancer School 
1. Aoife Murphy Murray
2. Olivia Ruggiero Ashurst Academy
3. Samantha Mihalko Gray
4. Katherine Schmidt Harney-Pender-Keady
5. Ryan Benevento Anam Cara
6. Meg Clougherty Murray

Open Championships Under 17

Place Dancer School 
1. Emma Peterson Harney-Pender-Keady
2. Emma Rose Hurley Santacroce
3. Gabriella Weir Schade
4. Lauren Komosinski O’Rourke
     

Open Championships Under 18

Place Dancer School 
1. Jocelyn Jernegan Connolly Academy
2. Jenna Kelleher Doherty Petri
3. Nicole Stolarski Murray
4. Bridget LaSala Doherty Petri

Open Championships 18 and Over

Place Dancer School 
1. Erin Duffy Lenihan – CT
2. Kayleigh Fay Gray
3. Christina Drago Anam Cara
4. Delia Mahoney Cassin Academy